HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Sobota 04.07.2020
 

REGION ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Katalog KUDY Z NUDY
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

Prameny lázní Kyselka

Prameny lázní Kyselka

Lázně Kyselka leží na pravém břehu řeky Ohře poblíž jejího soutoku s lomnickým potokem v nadmořské výšce kolem 340 metrů. Ve svahu vrchu Bučina je zachycen vývěr nejznámějšího pramene Otto. V údolí partii Lomnického potoka vyvěrají prameny Alžběta, Josef a Löschner. V této lokalitě byly v letech 1959 - 1966 provedeny průzkumné vrty. Zřídelní struktura kysibelských kyselek je součástí východního úseku karlovarského žulového masívu. Má kontakt s metamorfity, jež patří ke kateřinohorské ortorulové klenbě Krušných hor. Žlový masív překrývají třetihorní vulkanity Doupovských hor. Ty zasahují ke z území Kyselky od východu a severu. Zřídelní struktura je v Kyselce odvodňována prameny Alžběta, Josef, Otto a Löschner. Prameny Kyselky jsou typem mělčí zřídelní struktury s třífázovým formováním minerální vody, s příronem CO2 ve druhé fázi. Geologické údaje o zdejších minerálních vodách jsou vedeny v pracech J. Löschnera, J. Knetta, G. Laubeho a O. Hynie. Nové údaje přinesly vrtné průzkumy v letech 1959 - 1966 a později z let osmdesátých. První fází geneze minerální vody je pomalý sestup vádózní vody, jež se mineralizuje z okolních hornin. Sestupové cesty jsou ze svahů Doupovských hor, Krušných hor, a Karlovarské vysočiny. Sestupné proudy vody se vzdouvají na linii východního pokračování ohareckého zlomového pásma. Zde se prody mísí s juvenilním CO2, který sem proniká od jihu Doupovských hor. Proplyněná minerálka pak získává další mineralizaci z horské žuly karlovarského žulového masívu. Minerální voda se tvoří v hloubce cca 125 - 230 metrů a má výrazně zvýšený obsah flóru.Lázeňská léčba

Poloha Kyselky v chráněném údolí řeky Ohře předurčila vývoj zdejších lázní jakožto lázní klimatických. Dobré předpoklady tu vytvořily toto prvky: přirozené lesní prostředí bez prachu, minerální prameny, zátiší bez silných větrných proudů a příjemná vlhkost vzduchu daná tokem Ohře.

Počátky lázeňství v Kyselce spadají do roku 1829, kdy se lokality ujal hrabě Wilhelm z Neubergu a vybudoval zde první lázeňský dům, restauraci a kolonádu.

Plný rozvoj lázeňství pak nastal za Heinricha Mattoniko, jehož éru lze vymezit lety 1873 - 1910. Vedoucím lékařem lázní Kyselky byl tehdy dr. Gastl. Lázeňská sezóna trvala od 1.května do 30. září.

Kyselka mohla svým hostům kolem roku 1900 nabídnout tyto léčebné prostředky: Pitnou kúru - nejúžívanější byl Ottův pramen. Dále vodoléčebný ústav se širokou škálou koupelových kúr v kyselce, rašelině, s výtažky z jehličí - ústav měl také gymnastické cvičební aparáty, využívala se též gymnastika, masáže a elektroléčba. Dalším prostředkem byla plicní inhalační léčba - existoval speciální pavilón pro vdechování teplé páry sycené výtažkem z jehličí. Nejvíce však byla využívána pohybová kúra - v roce 1883 byla zřízena speciální léčebná vycházková trasa o 30 zastávkách v rozmanitě členěném terénu (Kyselka měla 12 km vycházkových cest). Dalším prostředkem byla cvičební terapie.

Indikace chorob léčených v Kyselce: choroby trávícího traktu, překyselení žaludku, špatné trávení, chronické nemoci střev, hemeroidy, choroby dýchacích cest, chronické katary hrtanu a průdušek, bronchitida, astma, záněty plicních hrotů a pohrudnice, kožní nemoci, nemoci krevního oběhu, srdeční slabost, chudokrevnost, dna, křeče, revmatismus, otylost, ledvinové kameny a písek, cukrovka, nervové nemoci, impotence, alkoholismus, ženské nemoci.

Po roce 1970 se lázně Kyselka staly výhradně dětskou lázeňskou léčebnou. Sloužily jako léčebné preventivní zařízení pro děti a mládež z pánevních oblastí severozápadních Čech. Je velice politováníhodné, že po roce 1989 lázeňská funkce Kyselky v důsledku reorganizace lázeňské organizace zcela zanikla. Lázně byly v roce 1992 Fondem národního majetku ČR zprivatizovány a od této doby chátrají. Lze doufat, že budoucnost přinese jejich obnovu.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.obecKyselka.cz

Typ záznamu: Minerální pramen
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 06.10.2004 v 17:15 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR